home
usługi +
realizacje
baza wiedzy
kontakt
Wróć

Wordpress w wersji 5.0 wydany. Co nowego przyszło z początkiem grudnia?

Łukasz Kaczmarczyk , 16.12.2018

Początek grudnia był dla branży stron i aplikacji internetowych pełen nowości. Najpierw nowa wersja PHP 7.3, która wprowadziła kolejne ulepszenia, a teraz kolejne wydanie najpopularniejszego na świecie CMSa (content management system) czyli Wordpressa i dawno wyczekiwana wersja piąta. Co nowego daje nam “piątka”? O tym jest właśnie ten artykuł.


Piąta wersja Wordpressa pojawiła się jakiś czas temu i już wtedy wielu pobudziła do dyskusji. Sam wybitnym fanem wordpressa nie jestem. Zrobiła się z niego “platforma do wszystkiego”, a przecież miał być to silnik do prowadzenia stron i blogów. W tej chwili można z niego zrobić niemal wszystko w tym portale społecznościowe, informacyjne czy sklepy.
Co nowego znajdziemy w “piątce”?


Przede wszystkim nowy edytor. Tym razem zastosowane rozwiązanie przypomina to dostępne w Visual Composerze lub Elementorze. Oparte jest na blokach, a nie jak wcześniej na rozwiązaniu typu WYSIWYG. Nosi ono dumną nazwę Gutenberg. Edytor posiada wiele ciekawych funkcji takich jak baza predefiniowanych bloków, szybkie umieszczanie treści z portali społecznościowych (np. Cytat posta z facebooka czy twittera), podgląd znacznie bardziej przypominający ten, który zostanie umieszczony na tzw. “Froncie”, łatwy sposób przestawiania elementów na stronie przez klikanie strzałek. Póki co nie otrzymamy jeszcze funkcji drag & drop, ale developerzy postawili to sobie za kolejny punkt, który chcą wprowadzić.


Tylko edytor? A co z wydajnością?


Wordpressy często cierpiały pod tym względem. Początkowo system ten miał służyć do tworzenia stron i blogów a zrobił się z tego system do wszystkiego, który można rozbudowywać doinstalowując kolejne wtyczki, które często są lichej jakości. Na wtyczki nic nie poradzimy, ale twórcy Wordpressa poradzili na inne problemy, które dawały się we znaki przy bardziej skomplikowanych projektach. Z moich obserwacji i krótkich testów jakie przeprowadziłem wynika, że różnica wynosi od 5 do nawet 20 procent. Czym to jest spowodowane? Wiele funkcji zaszytych w core Wordpressa zostało zoptymalizowanych a duża część nawet przepisana pod wyższe wersje PHP. Zaglądając czasami w kod rdzenia Wordpressa czułem się, jakbym cofał się w czasie do początków mojej kariery programisty. W wersji 5.0 podobno się to zmieniło.


Rozbudowane zostało też restowe API, które w moim odczuciu i tak nie było takie złe. Dla wielu programistów to dobra wiadomość. Może niedługo popełnimy w Ideaware jakąś apkę PWA z backendem w Wordpressie? Kto wie.


No to co? Aktualizujemy i podziwiamy!


Nie do końca. Sam zaktualizowałem dopiero kilka stron na próbę. Były to strony dość standardowe, na szatach przygotowanych przez nas, gdzie mamy pewność, że wszystko powinno działać i tak też się stało. Z aktualizacją pozostałych stron poczekam na wydanie nieco wyższej wersji, przynajmniej 5.0.1 gdzie zostaną poprawione błędy, które na bank gdzieś są. Nie ma softu bez błędów.

Jeśli planujesz przejście na wersję piątą a boisz się, że Twoja strona może tego nie przyjąć napisz do nas. Z wordpressem przeszliśmy na “Ty” już bardzo dawno temu.

Komentarze